Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Program In Vitro dla Zgierza. SLD skierowało pismo do władz miasta

Radomsko i powiat pabianicki to samorządy gdzie w ostatnim czasie SLD zabiega o wprowadzenie samorządowego programu in vitro. Również w Zgierzu Sojusz rozpoczął starania o wprowadzenie takiego programu. W czwartek przedstawiciele SLD i Forum Równych Szans i Praw Kobiet skierowali do prezydenta Przemysława Staniszewskiego pismo, w którym domagają się wprowadzenia programu in vitro dla Zgierza.

 

Podczas konferencji prasowej samorządowcy SLD podkreślali, że problem niepłodności dotyczy wielu par, w tym także mieszkańców Zgierza, a wprowadzenie samorządowego programu in vitro byłoby wyjściem naprzeciw oczekiwaniom tych osób.

 

"Wiele par w całym kraju, również w Zgierzu, boryka się z problemem niepłodności. My jako SLD wychodzimy naprzeciw potrzebom tych osób, dlatego dzisiaj kierujemy do prezydenta Zgierza pismo, w którym prosimy o wprowadzenie programu in vitro dla Zgierza" - mówił Łukasz Kubiak sekretarz SLD w powiecie zgierskim.

 

Działacze podkreślili, że w wielu samorządach funkcjonuje już program in vitro, często wprowadzony właśnie dzięki SLD.

 

"Od czasu, gdy rząd PiS zlikwidował krajowy program in vitro, kolejne samorządy, przy znacznym udziale Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wprowadzają samorządowe programy in vitro. Taki program udało się wprowadzić w Częstochowie i Łodzi, staramy się o taki program w Radomsku, w powiecie pabianickim, a dziś występujemy z pismem o program in vitro dla Zgierza" - dodał Łukasz Kubiak.

 

W czwartkowej konferencji udział wzięła także współinicjatorka łódzkiego programu in vitro Małgorzata Moskwa-Wodnicka, koordynatorka krajowa SLD ds. samorządowych programów in vitro. Podkreśliła, że taki program z powodzeniem funkcjonuje w Łodzi i Częstochowie, a kolejne samorządy są zainteresowane wprowadzeniem podobnego programu u siebie.

 

"Jeśli chodzi o łódzki program in vitro, byliśmy drugim miastem po Częstochowie, które wprowadziło samorządowy program in vitro. Jesteśmy po dwóch latach funkcjonowania tego programu, który cały czas cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, co nas, jako inicjatorów bardzo raduje, a z drugiej strony pokazuje, że problem dotyczący niepłodnych par jest bardzo duży." - podkreśliła Małgorzata Moskwa-Wodnicka współinicjatorka łódzkiego programu in vitro, koordynatorka krajowa SLD ds. samorządowego programu in vitro.

 

"Z naszego programu do tej pory skorzystało 548 par, mamy 80 maluchów, które się już urodziły, natomiast ciąży od początku dwuletniego programu mamy 148" - dodała radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Skierowanie pisma do władz Zgierza jest wspólną inicjatywą SLD oraz Forum Równych Szans i Praw Kobiet, którego przewodnicząca w powiecie zgierskim Anna Chrostek zaznaczyła, że inicjatorom zależy, by każda para starająca się o dziecko, która z różnych przyczyn nie może posiadać własnych dzieci, w końcu doczekała się upragnionego potomstwa.

 

"Proponujemy prezydentowi Staniszewskiemu, aby zwrócił się do prezydent Hanny Zdanowskiej o bezpłatne udostępnienie programu in vitro, który już funkcjonuje w Łodzi. Zmniejszy to koszty wprowadzenia takiego programu w Zgierzu i pozwoli na jego szybszą realizację w naszym mieście" - stwierdziła Anna Chrostek przewodnicząca Forum Równych Szans i Praw Kobiet w powiecie zgierskim.

 

"Zwracamy się do prezydenta Zgierza, by wziął pod uwagę, że również w Zgierzu są osoby, które chcą posiadać własne potomstwo, niestety z różnych przyczyn nie mogą. Ten program, bardzo dobry program, pozwoli tym osobom doczekać się upragnionej pociechy" - dodała Anna Chrostek.

 

W wielu samorządach SLD, mając na uwadze potrzeby i oczekiwania par borykających się z niepłodnością, zabiega o wprowadzenie samorządowych programów in vitro.

 

"Jako inicjatorzy apelowaliśmy do wszystkich miast w Polsce, że jesteśmy skłonni przekazać bezpłatnie nasz program, co zdecydowanie ułatwi procedury niezbędne do wprowadzenia takiego programu. Do prezydenta Zgierza również skierowaliśmy list i mamy nadzieję, że przygotuje on samorządowy program in vitro dla Zgierza" - zaznaczyła Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem