Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Zgierskie obchody Święta Pracy z SLD

Zgierska lewica jak co roku uczciła 1 Maja - Święto Pracy organizując wiec w Pasażu Solidarności. Na obchody organizowane przez Sojusz Lewicy Demokratycznej w powiecie zgierskim, wspólnie z partnerami społecznymi z OPZZ, ZNP, Ligii Kobiet Polskich, FMS i Forum Równych Szans i Praw Kobiet, przybyło wielu mieszkańców Zgierza i powiatu zgierskiego.

 

"1 Maja, Święto Pracy to symbol, który przypomina nam co roku, że prawa pracownicze nie zostały dane raz na zawsze, zostały wywalczone i wciąż o nie walczymy; ale 1 maja to także radosna rocznica, rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Unii, dzięki której Polska się rozwija; Unii, dzięki której Polska jest bezpieczna" - mówił, rozpoczynając obchody, sekretarz SLD w powiecie zgierskim Łukasz Kubiak.

 

W zgierskich obchodach Święta Pracy i 14. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej udział brali także przedstawiciele władz wojewódzkich Sojuszu, przewodniczący SLD w województwie łódzkim Tomasz Trela oraz sekretarz wojewódzki SLD województwa łódzkiego Grzegorz Majewski.

 

Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał szef SLD w województwie łódzkim Tomasz Trela, który mówił, jak istotna jest walka o prawa pracownicze, przypomniał postulaty SLD w kwestiach pracowniczych, a wśród nich m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku czy zrównanie najniższej emerytury i renty z płacą minimalną. Zwrócił także uwagę na protestujące w Sejmie matki i opiekunów osób z niepełnosprawnościami i ich walkę o godne życie. Przypomniał też, że to właśnie rząd SLD-UP 14 lat temu wprowadzał Polskę do Unii Europejskiej.

 

Marcin Karpiński, przewodniczący SLD w powiecie zgierskim, mówił z kolei o konieczności współpracy i wspólnej walki o demokratyczne państwo prawa, zarówno na poziomie samorządów, jak i na poziomie ogólnopolskim.

 

Szef zgierskiego Sojuszu Rafał Mamiński zwrócił uwagę na warunki pracy w Polskich Liniach Lotniczych LOT oraz Banku PKO, gdzie ludzie są zwalniani, wypychani na śmieciowe formy zatrudnienia, pozbawiani prawa do urlopu, zwolnienia lekarskiego, a ich wynagrodzenia nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb.

 

Również przewodnicząca OPZZ i ZNP w powiecie zgierskim Grażyna Pisarska w swoim wystąpieniu poruszyła temat walki o prawa pracownicze. Przedstawiła postulaty Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, mówiła o konieczności podniesienia płac oraz pomocy, jaką związek udziela pracownikom walczącym o swoje prawa.

 

Nie zabrakło tematu praw kobiet, walki z przemocą oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn, o czym mówiła przewodnicząca Forum Równych Szans i Praw Kobiet w powiecie zgierskim Anna Chrostek.

 

Na zakończenie wystąpił były prezydent Zgierza, wieloletni samorządowiec SLD Zbigniew Zapart, który zwracał uwagę, że ludzie chorzy z nienawiści plują na wszystko, co udało się osiągnąć za czasów Polski Ludowej. Proponował, by ludzie ci oddali dyplomy, skoro nie uznają legalności PRL. Zauważył też, że dzięki Unii Europejskiej zmienia się Polska i sam Zgierz, a jeśli ktoś tego nie widzi, to albo nie chce widzieć, albo jest ślepy.

 

Po zakończeniu przemówień uczestnicy wiecu złożyli kwiaty pod Słupem Pamięci. Wśród składających była m.in. delegacje SLD ze Zgierza, powiatu zgierskiego i województwa łódzkiego - z przewodniczącym Tomaszem Trelą na czele - a także delegacje SLD z Aleksandrowa Łódzkiego i Ozorkowa oraz delegacje Ligii Kobiet Polskich, Forum Równych Szans i Praw Kobiet oraz Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Na zakończenie uczestnicy odśpiewali "Odę do Radości",  hymn Unii Europejskiej.

 


Święto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w ZgierzuŚwięto Pracy 2018 w Zgierzu

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem